Home About Media Blog Contact Menu


About

1973 yılında İstanbul'da doğan Erhan Birol ilk müzik ve gitar eğitimine, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde öğretim görevlisi olan babası, Yrd. Doç. Ertan Birol ile küçük yaşlarda başlamıştır. Daha sonra lise ve üniversite döneminde gitar çalışmalarını Bülent Ergüden ile sürdürmüş olan Erhan Birol, 1993 yılından itibaren 2 yıl boyunca okuduğu Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği'ni bırakıp, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na yarı zamanlı olarak girmiştir. Burada da Bülent Ergüden ile çalışmalarına devam etmiştir. 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları'nın sınavını kazanarak gitar bölümüne kabul edilmiş, "Bilkent Gitar Üçlüsü" üyesi ve Bilkent Müzik Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Kürşad Terci'nin ögrencisi olmuştur. Bunun yanısıra Bilkent Gitar üçlüsü üyeleri, Kağan Korad ve Soner Egesel ile çalışma imkanı bulmuştur. Bunun dışında Bekir Küçükay, Thomas Muller, Hobstock, Diaz, Celin Romero, Lily Afshar, Afanso Montes, Danielle Cumming, David Russel, Andrea Vettoretti, Matthew Greif gibi gitarcıların ustalık kurslarına katılmıştır. Bilkent mezuniyetinin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde yüksek lisansı kazanan Erhan Birol burada Soner Egesel'in öğrencisi olmuştur. Metin Ülkü, Hakan Şensoy, Ece İdil, Metin Yavuz, Elif Yurdakul, Hezarfen Ensemble gibi müzisyen ve gruplarla birlikte, çeşitli konserlerde yer almıştır. Bunun dışında Fazıl Say, Turgut Pöğün, Mustafa Tınç, Onur Türkmen, Tolga Tüzün, Berkant Gençkal, Özge Gülbey, Eray Altınbüken, Eren Arın, Esin Gündüz, Güç Başar Gülle, Dusan Bogdanovic, gibi günümüz bestecilerin eserlerini seslendirmiştir. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışan Erhan Birol 2007 yılında gitarist Tolgahan Çoğulu ile birlikte DUOİST' i kurmuş ve "İki Elin Sesi" adlı albümü, Pan Müzik tarafından 2011 yılında yayınlanmıştır. 2010 Fazıl Say BIFO festivalinde Fazıl Say'ın "Likya Prensesi" adlı eserinin, gitarist Cem Günenç ile birlikte seslendirmiştir.
2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Sanatta Yeterliği Erdem Sökmen'in sınıfında bitiren Erhan Birol, Sinan Kestelli'nin Electroacustic müzik besteciliği derslerine katılmıştır. Aynı sene eşi İnci Yakar Birol ile Duo Bir-Ol 'u kurmuştur. Diskantensemble üyesi olan Erhan Birol 2020 yılında İlhan Usmanbaş'ın "Çizgiler(Lines)" adlı eserini seslendirmiştir.
2017-2020 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarında Müdür Yardımcılığı yapan Erhan Birol, aynı kurumda Dr. Öğr. Üyesi olarak gitar sanat dalında görevini sürdürmektedir.
© Erhan Birol